O grach słów kilka

Wpis

poniedziałek, 13 grudnia 2010

Rola gier dla dzieci w edukacji

Według naukowców z Uniwersytetu Stanowego Arizona każdy  człowiek powinien posiadać trzy kluczowe umiejętności. Przetwarzanie informacji, umiejętność komunikacji globalnej oraz zarządzanie własnym procesem edukacyjnym mają niebagatelne znaczenie w świecie zdominowanym przez Internet. Poza standardowymi sposobami tworzenia i rozwijania tych umiejętności, możemy sięgnąć po nowoczesne formy edukacji.


Gry w edukacji

Wbrew pozorom gry edukacyjne doskonale służą zdobywaniu wiedzy i umiejętności przetwarzania informacji. Już małe dzieci, łącząc naukę z zabawą, mogą w sposób lekki, łatwy i przyjemny zdobywać nową wiedzę. Dobrze dobrane, wyselekcjonowane gry dla dzieci mogą znacząco wpływać na rozwój maluchów. Gry edukacyjne, rozwijające myślenie gry strategiczne, czy logiczne ćwiczą umiejętności niezbędne do poruszania się w zdominowanym przez nowe media świecie. Dzieci grając w gry strategiczne nabywają zdolności kojarzenia faktów i uczą się wykorzystywać ten sam sposób myślenia przy rozwiązywaniu innych, niekoniecznie występujące w grze, problemów. Trudne, nudne i żmudne powtarzanie wciąż tych samych treści edukacyjnych można zastąpić fajną grą, która nie tylko spodoba się dziecku, sprawi mu radość, ale także rozwinie i wzbogaci jego wiedzę.
Np.małego niejadka może zainteresować gra Nesquik. Kiedy zobaczy jak fajnie jest prowadzić królika do czekoladowego napoju, może zechcieć pić taki sam mleczny podwieczorek, jak królik z gry.


Gry dla chłopców mogą nie tylko służyć edukacyjnemu rozwojowi dzieci – mają również wymiar kulturowy. Wybierając dziecku grę (lub pomagając w jej wyborze), możemy wpływać na treść i formę przyswajanej przez malucha wiedzy. Bohaterem wybranej gry może być np. przedstawiciel zupełnie odrębnej, niż nasza, kultury. Ciekawa gra może stać się pretekstem do dłuższej i szerszej dyskusji z dzieckiem – o problemach występujących w danym kraju, o historii tego kraju, czy o obyczajach tam panujących.
Gra zbieranie owoców, może zachęcić malucha do zdrowego żywienia - zamiast czekolady na podwieczorek, dziecko powinno zażyczyć sobie banana, lub jabłko - tak, jak bohater z gry, w którą akurat gra.


Zasianie ziarenka zainteresowania jakimś tematem za pomocą gry onilne może za jakiś czas wydać obfity plon w postaci szerokiej edukacji dziecka, jego otwartości, umiejętności komunikacji oraz przetwarzania informacji. Warto rozbudzać w dziecku jak najwięcej zainteresowań, pokazywać różnorodność świata, by w przyszłości cieszyć się z rozmów z dobrze wykształconym, otwartym i zadowolonym  z życia potomkiem.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
atram78ii
Czas publikacji:
poniedziałek, 13 grudnia 2010 01:33

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

 • atram_78 napisał(a) komentarz datowany na 2010/12/13 21:32:14:

  No dobra, fajnie, tylko co gry edukacyjne dla dzieci mają wspólnego z czytaniem????? No i w ogóle dziwnie się poczułam widząc, że ktoś przywłaszczył sobie mój stary adres blogowy... Nie można było sobie nowego bloga założyć??? I inaczej go zatytułować????

  Apeluję o skasowanie tego bloga z naszego-czytania!

 • prezentnaroczek napisał(a) komentarz datowany na 2013/04/25 22:04:41:

  najlepsze są stare gry, takie jak ja miałam prawie 20 lat temu :)

 • zlateresazla napisał(a) komentarz datowany na 2013/09/19 12:58:16:

  Ja kupuję dziecku kurtki narciarskie i niech ucieka na stok, to jest gra i zabawa ;]

 • burglin2 napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/21 12:59:11:

  Gry edukują i uczą, tak samo wpływają na popkulturę i wiele więcej.
  P.

 • telewizjasatelitarna napisał(a) komentarz datowany na 2016/04/27 15:35:43:

  Teraz dzieci mają dużo programów telewizyjnych dla siebie, wystarczy zamówić montaż anteny Cyfrowego Polsatu

Dodaj komentarz