O grach słów kilka

Wpisy

 • poniedziałek, 13 grudnia 2010
  • Rola gier dla dzieci w edukacji

   Według naukowców z Uniwersytetu Stanowego Arizona każdy  człowiek powinien posiadać trzy kluczowe umiejętności. Przetwarzanie informacji, umiejętność komunikacji globalnej oraz zarządzanie własnym procesem edukacyjnym mają niebagatelne znaczenie w świecie zdominowanym przez Internet. Poza standardowymi sposobami tworzenia i rozwijania tych umiejętności, możemy sięgnąć po nowoczesne formy edukacji.


   Gry w edukacji

   Wbrew pozorom gry edukacyjne doskonale służą zdobywaniu wiedzy i umiejętności przetwarzania informacji. Już małe dzieci, łącząc naukę z zabawą, mogą w sposób lekki, łatwy i przyjemny zdobywać nową wiedzę. Dobrze dobrane, wyselekcjonowane gry dla dzieci mogą znacząco wpływać na rozwój maluchów. Gry edukacyjne, rozwijające myślenie gry strategiczne, czy logiczne ćwiczą umiejętności niezbędne do poruszania się w zdominowanym przez nowe media świecie. Dzieci grając w gry strategiczne nabywają zdolności kojarzenia faktów i uczą się wykorzystywać ten sam sposób myślenia przy rozwiązywaniu innych, niekoniecznie występujące w grze, problemów. Trudne, nudne i żmudne powtarzanie wciąż tych samych treści edukacyjnych można zastąpić fajną grą, która nie tylko spodoba się dziecku, sprawi mu radość, ale także rozwinie i wzbogaci jego wiedzę.
   Np.małego niejadka może zainteresować gra Nesquik. Kiedy zobaczy jak fajnie jest prowadzić królika do czekoladowego napoju, może zechcieć pić taki sam mleczny podwieczorek, jak królik z gry.


   Gry dla chłopców mogą nie tylko służyć edukacyjnemu rozwojowi dzieci – mają również wymiar kulturowy. Wybierając dziecku grę (lub pomagając w jej wyborze), możemy wpływać na treść i formę przyswajanej przez malucha wiedzy. Bohaterem wybranej gry może być np. przedstawiciel zupełnie odrębnej, niż nasza, kultury. Ciekawa gra może stać się pretekstem do dłuższej i szerszej dyskusji z dzieckiem – o problemach występujących w danym kraju, o historii tego kraju, czy o obyczajach tam panujących.
   Gra zbieranie owoców, może zachęcić malucha do zdrowego żywienia - zamiast czekolady na podwieczorek, dziecko powinno zażyczyć sobie banana, lub jabłko - tak, jak bohater z gry, w którą akurat gra.


   Zasianie ziarenka zainteresowania jakimś tematem za pomocą gry onilne może za jakiś czas wydać obfity plon w postaci szerokiej edukacji dziecka, jego otwartości, umiejętności komunikacji oraz przetwarzania informacji. Warto rozbudzać w dziecku jak najwięcej zainteresowań, pokazywać różnorodność świata, by w przyszłości cieszyć się z rozmów z dobrze wykształconym, otwartym i zadowolonym  z życia potomkiem.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (5) Pokaż komentarze do wpisu „Rola gier dla dzieci w edukacji”
   Tagi:
   Autor(ka):
   atram78ii
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 13 grudnia 2010 01:33